REHABİLİTASYON


Türkiye ve Dünyada faaliyet gösteren altın madenleri, yaygın ön yargının aksine doğa ile iç içe yaşıyor. Alamos Gold'un Meksika'da halen işletmede olan Mulatos Altın Madeni, bu konunun en güzel örneklerinden birisi.  “En İyi Sosyal Sorumlu Çevre Uygulaması” kapsamında birçok kez ödüle layık görülen Alamos Gold'un bu alandaki tecrübesini de ülkemizdeki projelerde uygulamayı hedefliyoruz.  Doğu Biga Madencilik olarak tüm projelerimizde, rehabilitasyon için işletme süresinin bitişini beklemiyor, çalışmalar devam ederken bir yandan da paralel olarak rehabilitasyon çalışmalarını yapıyoruz.

Dünyada, altın ihracatında Hindistan’dan sonra ikinci, altın satın almada Hindistan ve Çin’in ardından üçüncü sırada yer alan Türkiye, altın üretimi açısından ise alt sıralarda yer alıyor. Hem ülke ekonomisi hem de bulunduğu çevreye önemli ekonomik etkileri olan altın madenlerine, Türkiye’de genelde çevre etkileri nedeniyle ön yargılı yaklaşılıyor. Bilim insanları ise, madenlerin doğası gereği  neden olduğu çevresel etkilerin geçici olduğunu, bu alanların başarılı bir şekilde geriye dönüştürülebileceğini belirtiyor. Hem dünyada hem de Türkiye’de, bunun başarılı örnekleri de bulunuyor.

Kanada – Vancouver’daki Butchard Gardens, Robert Pim Butchart tarafından revejetasyona tabi tutularak dünyanın ziyaretine açıldı. Her yıl yüz binlerce kişinin ziyaret ettiği maden sahası, bu alandaki en başarılı örnekler arasında. ABD Virjinya’da bir maden sahası, kapatıldıktan sonra golf sahasına dönüştürülerek insanlara bu şekilde hizmet vermeye başladı. Yeni, Zelanda’daki Golden Cross madeni ile Amerika’daki Flambeau madenleri de yeniden kazanım için önemli örnekler arasında.

Altın madeni üretiminde dünyada ilk sırada yer alan Çin’de, dünyanın sekizinci büyük kentlerinden Şanghay yakınlarında bulunan Songjiang Madeni, açık ocak sahasında, faaliyetlerin ardından 555 milyon USD yatırımla bir otel yapmayı planladı. 19 katlı otelin 16 katı maden çukurunun içinde yer alıyor. Bir kısmı da su altında olacak otelin 300 odalı olması planlanırken doğal su ve peyzaj özellikleri ile dikkat çeken otelin bazı odaları, 10 metre derinliğinde oluşturulacak akvaryuma bakacak. Özellikle su altı restoranları, ortak kullanım alanları, şelaleler, çalışmaların bittiği bir maden ocağında yapılabilecek rekültivasyon çalışmalarına en güzel örneklerden. ​

Dünya ve Türkiye’deki bu başarılı örnekler, doğa ile madenlerin iç içe olabileceğini gözler önüne seriyor. Konunun uzmanları ise, madenlere önyargıyla karşı çıkmak yerine hem üretim hem de geri kazanım aşamalarını dikkatli bir şekilde takip ederek işletmelerin çevreye saygılı bir şekilde çalışmalarını sağlamanın daha faydalı olacağını kaydediyor. Madenlerin, faaliyetlerini sonlandırırken mevcut alanların ne şekilde değerlendirilebileceğinin ise henüz işletme aşamasındayken yerel yönetimler ve STK’larca, yörenin ihtiyaçlarına uygun olarak belirlenmesi, bu sayede yörenin bu alanlardan maksimum fayda sağlaması açısından son derece önemli.